10 sposobów na dobry sen

Nie możesz zasnąć? Masz problemy ze snem? Budzisz się rano zmęczony? Bez stresu. Istnieje wiele domowych sposobów na dobry sen, które warto wypróbować, nim pójdziemy do specjalisty.Człowiek przeciętnie przesypia prawie 1/3 swojego życia. Jednak zapotrzebowanie na sen zmienia się wraz z wiekiem, np. niemowlę śpi po 15 h/dobę, a sześciolatek już tylko 10 godzin. Nastolatki potrzebują na sen jakieś 8 godzin, a dorośli prawie 7. Można się zatem zastanawiać czy przesypianie 1/3 swojego życia to nei zwykła strata czasu. Okazuje się, że jednak nie. Sen jest bowiem niezbędzny naszemu organizmowi, by mógł on prawidłowo funkcjonować.

Jednak nie wszystkim jest dany spokojny sen. Według specjalistów jedna na dziesięć osób ma kłopoty z bezsennością, czyli mają przewlekłe kłopoty ze snem. I aż 66 % z tego to kobiety.

Co zatem na bezsenność radzą lekarze? Pzred e wszystkim nei popadać w panikę, gdy całą noc nei zmrużyliśmy oka. I pzrestzegają przed liczeniem owiec, gdyż ich zdaniem jest to czynność mało odwracająca nasza uwagę od codziennych problemów, które to są główną przyczyną naszej bezsenności.

Istneją także domowe sposoby, które pomogą nam zapaść w zdrowy i tak upragniony spokojny sen:

1) Stały rytuał.
Taki codzinenny stały rytuał mprzed zaśnięciem bardzo pomaga. Organizm przyzwyczaja się bowiem do danego schematu, który kończy się snem. Ważne jest ustalenie sobie co jest po czym, np. najpierw kolacja, potem spa er z psem kąpiel i do łóżka.I tak każdego dnia.

2) Szklanka ciepłego mleka.
Podobno koi nerwy i uspokaja. Zimą dla zdrowia można dodać łyżeczke miodu.

3) Gorąca kąpiel.
Nic tak nei relaksuje. Pryusznic to nei to samo. Jednak kąpać należy sie trochę wcześniej, by nie kłąść się rozgrzanym do łóżka.

4) Higiena
Jest rónie ważna. Kobiety nie powinny kłaść się spać w makijażu, gdyż skóa w nocy jest bardziej ukrwiona, dotleniona i bardziej chłonna niż w dzień. Jeśli koniecznie musicie panie użyć kremu niech to będzie krem na nioc.

5) Wywietrzony pokój.
Sypailnia powinna być przewietrzona i ciepła, ale nei przegrzana. Najlepszy sen przychodzi w średnio wilgotnych i chłodnych pomieszczeniach.

6) Wyciszenie.
Zgaszone światło, skokojna atmosfera, ewentualnie cicha, relaksująca muzyka. A jeśli mamy "gonitwę myśli" to zrobmy wszystko by były one przyjemne.

7) Wygodne łóżko.
Nie może być za miękkie; twardsze jest zdrowsze dla kręgosłupa. Jeszcze lepiej gdy obok nas śpi nasz wybranek czy wybranka. Czyjemy się wówczas znacznie bezpieczniej i bardziej dowartościowani.

8) Odpowiedznia pościel.
Nie każdy może spać pod taka sama kołdrą. Tradycyjna (puchowa) jest częsta przyczyną alergii na kurz i roztocze. Wełniana jest dobra dla osób ze zmianami zwyrodnieniowymi stawów, cierpiących na zapalenie ścięgien i mięśni czy na astmę. Zaś dla alergików najlepsza jest kołdra z poliestru. Jest ona też najłatwiejsza do utrzymania w czystości.

9) Pidżama.
To w czym śpimy jest równie ważne jak to gdzie śpimy. Zatem najlepsza jest pidżama bawełniana. Wygodna i niezbyt ciepła. Wygodniej śpi się w luźniejszej.

10) Stała godzina snu.
Wstawanie i zasypianie o w miarę stałych porach też jest istotne.Nawet podczas weekendu. Sobotnie odsypianie do 12 czy 13 jest niezdrowe i wybija z rytmu, przez co czujemy się bardziej zmęczeniu i senni.

Sporóbujcie i zobaczcie! Powodzienia ;)
Data publikacji: 20-11-2006 o godz. 08:00:00, Temat: Cywilizacja

Artyku� pochodzi z serwisu Wici.Info Array
Link do artyku�u: Array/News,10_sposoblw_na_dobry_sen,8535,html