Kielce v.0.8

Literatura
Zmarł Ryszard Miernik

 drukuj stron�
Literatura Ryszard Miernik,Kielce Sztuki plastyczne Świętokrzyskie
Wys�ano dnia 13-03-2013 o godz. 10:25:03 przez rafa 7320

Z głębokim smutkiem i żalem powiadamiamy, że 11 marca odszedł od nas w wieku 84 lat Ryszard Miernik – poeta, prozaik, rzeźbiarz, regionalista, animator życia kulturalno-literackiego w Kielcach i świętokrzyskim regionie, współtwórca (od 1960) grupy poetyckiej, a następnie klubu literackiego „Ponidzie”, współzałożyciel (w 1984) Kieleckiego Oddziału ZLP. Pożegnamy Go 15 bm. (tj. w piątek) o godz. 14 w Domu Pogrzebowym w Cedzynie, gdzie też pochowany będzie na Cmentarzu Komunalnym.Ryszard Miernik pochodził z Suchedniowa (ur. 21 marca 1929 r.) i był ze stronami rodzinnymi swą działalnością literacko-artystyczną silnie związany (w 1990 r. stworzył tam galerię rzeźbiarską „Podwórko”). Ukończył filologię polską. Debiutował jako poeta w 1956 r. W latach 1961–1982 kierował Wydziałem Kultury i Sztuki MRN w Kielcach, po czym (do 1987) pracował w Ośrodku Kultury Literackiej, którego był jednym z organizatorów, a następnie (do przejścia na emeryturę) w Domu Środowisk Twórczych.

Autor wielu książek, m.in. powieści – Matoł (tł. na j. ukraiński), Ciosanie, Dożynki w mieście, Blaszany orzełek, Kolumna bociana, Hrabia na Jabłoniu, Polowanie z Sokołem, poematów – Pieśń o Michniowie (mającego trzy wydania), Powrót „Ponurego”, Pieśń o „Nurcie”, tomów poetyckich – Strugam, Wykus, Skalniak świętokrzyski, Matecznik.

Wielokrotnie nagradzany za działalność społeczno-kulturalną i literacką, m.in. za całokształt twórczości nagrodą z Funduszu Nauki i Kultury im. S. Staszica. Odznaczony Krzyżem Kawalerskim OOP.
O swojej działalności społeczno-literackiej i twórczości szerzej wypowiedział się w rozmowie z S. Nyczajem, opublikowanej w „Świętokrzyskim Kwartalniku Literackim” (1999, nr 1, s. 5-12).
O jego twórczości pisali przekrojowo np. J. Rutkowski w t. I Pisarzy regionu świętokrzyskiego pod red. J. Pacławskiego (1983), J. Termer w Słowie. II almanachu literackim (1987), Z. Śliwka w „Świętokrzyskim Kwartalniku Literackim” (1998, nr 3), A. Ochwanowski w „IKARZE” (2000, nr 5).


W imieniu Zarządu Kieleckiego Oddziału ZLP sekretarz Andrzej Piskulak


Komentarze

Komentowanie niedozwolone dla anonimowego u�ytkownika, prosze sie zarejestrowa�

Anonim 14-03-2013 o godz. 21:28:46
Twój własny świat był dla Ciebie za mały, By znaleźć w nim istotę jestestwa. Brałeś więc plecak,masło,kromkę chleba, Ruszałeś w wędrówkę na spotkanie Człowieka. W gęstwinie myśli, wspomnień, dygresji...monologów, wewnętrznych refleksji, Szukałeś prostych treści. Prawda, wiara, piękno, los,proza,poezja,sakrum,profanum. Kontrasty życia wystukałeś na starej maszynie, Z papierosem w ręce, atramentem we włosach. Twoje oczy błyszczały jak w ogniu węgle, gdy mówiłeś o świecie, którego już nie ma, Gdzie dane słowo to słowo harcerza, a miłość choć trudna -do grobowej deski. Z okruchów życia ludzi obcych i bliskich, Snułeś niestrudzenie pajęczynę narracji. Z drewna ciepłego, pachnącego lasem, Ciosałeś charaktery bez cienia szarości. Nosiłeś w sobie skrawki ludzkich losów, Sam zawsze schowany za parawanem opowieści. Dzisiaj żegnamy Cię drogi przyjacielu, ojcze, dziadku, Spakowałeś plecak, wracasz do matki Ziemi, do starych druhów, do kochanej Tereski. CZUWAJ
Anonim 14-03-2013 o godz. 23:08:30
Nigdy nie zapomne jak dziadek uczyl mnie na egzamin do plastyka, uczyl mnie histori Polski, opowiadal o wojnach, krolach, zwycieswach i porazkach... Wszystko to z jego ust brzmialo tak barwnie, interesujaco ze nawet po zdanych egzaminach nadal przychodzilam by sluchac jego opowiesci Dziekuje ci dziadku zawsze bede cie kochac Kaja Miernik
Error connecting to mysql