Kielce v.0.8

Sztuki plastyczne
Visegrad Karma - plakat w drodze do wolności

 drukuj stron�
Sztuki plastyczne plakat,
Wys�ano dnia 28-07-2013 o godz. 17:22:40 przez rafa 6660

Visegrad Karma to tytuł niecodziennej, wędrującej po Europie wystawy, która 2 sierpnia 2013 zawita do Kielc, jako jedynego miejsca w Polsce.Fundacja Kultury Wici i Muzeum Narodowe w Kielcach serdecznie zapraszają na wernisaż, który odbędzie się w piątek, 2 sierpnia 2013 r. o godz. 18.00 w Muzeum Dialogu Kultur w Kielcach, Rynek 3. Wernisażowi towarzyszyć będzie recital muzyczny Rafała Gęborka oraz degustacja specjałów węgierskich. Wstęp wolny.Wystawa "Visegrad Karma - plakat w drodze do wolności" prezentuje plakaty autorów z czterech państw Grupy Wyszehradzkiej (Polska, Węgry, Czechy i Słowacja) związane z upadkiem reżimu komunistycznego. Kolekcja zawiera najważniejsze dzieła tamtej epoki, najwybitniejszych twórców z tych państw, które odzwierciedlają obraz ówczesnej sytuacji politycznej i nastrojów społecznych. Przedstawicielami polskiego plakatu tego okresu są Roman Kalarus, Marcin Mroszczak, Jan Bokiewicz, Piotr Młodożeniec.Plakat w okresie upadku komunizmu odgrywał znaczącą rolę. Dzięki symbolice oraz kreatywności autorów wpływał silnie na emocje odbiorców. Celem plakatu tamtego okresu było pobudzenie do myślenia i działania oraz okazanie sprzeciwu wobec dyktatury.Na plakatach eksponowanych na wystawie dostrzec można wyraźnie przesłanie: brak zgody na podporządkowanie się dyktaturze, niezłomną obronę indywidualności, wolności i godności każdego człowieka. Często wykorzystywanym środkiem artystycznym jest autoironia i sarkastyczny humor. Przekaz, który pojawiał się na plakatach teatralnych, koncertowych czy festiwalowych oznaczał koniec pewnej epoki, jednocześnie próbował wyznaczać możliwości i jakość nowej ery po obaleniu komunizmu.Głównym celem wystawy jest zwrócenie uwagi na konieczność kultywowania i praktykowania poszanowania wolności w zakresie praw człowieka i kultury. Projekt Visegrad Karma na również na celu promowanie i przywrócenie roli zanikającemu gatunkowi komunikacji wizualnej, jakim jest plakat. Kolejnymi miejscami, gdzie zawita wystawa będzie Europa Zachodnia i Stany Zjednoczone.

Wystawa ta doskonale wpisuje się w obchody 33. rocznicy podpisania Porozumienia Sierpniowego zawartego 31 sierpnia 1980 roku w Gdańsku. Plakaty tamtej epoki, które były jednym z elementów "drogi do wolności" prezentowana będzie w Kielcach do 30 sierpnia, kiedy to w ramach finisażu odbędzie się specjalny koncert kieleckiej grupy Automatik.

Pomysłodawcą wystawy jest węgierskie stowarzyszenie Bakelit Multiart. Partnerami są organizacje pozarządowe: Tabačka Kulturfabrik (Słowacja), Johan Centrum (Czechy) i Fundacja Kultury Wici (Polska, Kielce). Projekt dofinansowany jest przez Fundusz Wyszehradzki.

Dodatkowe informacje na:
https://www.facebook.com/pages/Visegrad-Karma/523185877720046
www.visegradkarma.com

VisergadKarma plakaty


...

  Album VisergadKarma plakaty


Komentarze

Error connecting to mysql