Kielce v.0.8

Nauka Technika
Hotele dla dzikich zapylaczy w Kielcach

 drukuj stron�
Nauka Technika Cywilizacja
Wys�ano dnia 22-06-2014 o godz. 16:50:53 przez rafa 6391

W ramach kolejnej odsłony kampanii „Przychylmy pszczołom nieba”, Greenpeace zbuduje w Kielcach 4 hotele dla pszczół samotnic i innych dziko żyjących owadów zapylających. Projekt jest efektem zorganizowanej jesienią 2013 roku akcji społecznej Greenpeace „Adoptuj Pszczołę”, podczas której, dzięki wsparciu tysięcy osób z całej Polski, udało się zebrać fundusze na ustawienie hoteli dla dzikich zapylaczy w 15 miastach PolskiW Kielcach hotele dla dzikich zapylaczy powstaną na terenach: Świętokrzyskiego Urzędu Wojewódzkiego, Instytutu Dizajnu (opiekun: I Społeczna Szkoła Podstawowa im. Mikołaja Reja), Rodzinnych Ogródków Działkowych im. Stanisława Staszica oraz Zespołu Świętokrzyskich i Nadnidziańskich Parków Krajobrazowych.

Mapę z powstającymi w całej Polsce hotelami dla owadów można zobaczyć na stronie www.greenpeace.org/poland/hotele. Realizując projekt w przestrzeni publicznej, Greenpeace dba również o społeczność lokalną, zachęcając do zgłaszania szkół, przedszkoli oraz placówek publicznych do roli opiekunów hoteli dla dzikich zapylaczy.

W ramach pszczelej kampanii, Greenpeace udostępnił także instrukcje budowy różnorodnych modeli hoteli, dzięki czemu każdy zainteresowany może zbudować je we własnym zakresie - zarówno mały balkonowy, jak i większy ogrodowy. Ponadto, fundacja opublikowała bezpłatny poradnik konsumencki „Projekt: pszczoła. Zostań pszczelim bohaterem/pszczelą bohaterką". Poradnik pomoże czytelnikom wybierać te produkty w sklepie spożywczym lub ogrodniczym, które są przyjazne pszczołom i innym owadom zapylającym.

Zjawisko wymierania dzikich zapylaczy oraz pszczół miodnych nasila się w ostatnich latach. Przyczyn wymierania owadów zapylających jest wiele, a jednymi z najistotniejszych są: postępująca chemizacja rolnictwa, zmiany klimatyczne, choroby oraz niszczenie siedlisk.

„Owadom zapylającym dzieje się źle, mimo że udało się już doprowadzić do czasowego zakazu używania w Unii Europejskiej kilku niebezpiecznych dla nich pestycydów. Jednak o dziko żyjące zapylacze dba niewielu, zatem czas zadbać także o nie. Potrzebujemy ich cichej pracy na terenach wiejskich, ale są one również niezwykle ważne dla utrzymania zieleni miejskiej. A to właśnie w miastach ich naturalne siedliska są przez nas stale niszczone. W parkach najczęściej bardzo nisko strzyże się trawniki, wygrabia dokładnie liście i usuwa kupki piasku czy żwiru, a to naturalne schronienia zapylaczy" - powiedziała Katarzyna Jagiełło, koordynatorka kampanii „Przychylmy pszczołom nieba" w Greenpeace Polska.

Mimo, że pszczoły kojarzą się głównie z produkcją miodu, to najważniejszym dla człowieka efektem ich pracy oraz pracy innych owadów zapylających, jest przede wszystkim zapylanie. Co trzecią łyżkę spożywanego pokarmu zawdzięczamy właśnie im. Dzięki nim możemy się cieszyć m.in. owocami, warzywami, orzechami i olejami jadalnymi. W samej Europie ponad 4000 odmian warzyw zależy od zapylania przez pszczoły i inne owady. Potrzebuje ich również większość dziko rosnących roślin.


http://www.greenpeace.org


Komentarze

Error connecting to mysql