Kielce v.0.8

Kuchnia
Świętokrzyskie przysmaki regionalne

 drukuj stron�
Kuchnia Kuchnia regionalna,kuchnia świętokrzyska,Cywilizacja Świętokrzyskie
Wys�ano dnia 18-02-2014 o godz. 19:23:30 przez rafa 9531

Już 66 wyrobów z województwa świętokrzyskiego znajduje się na liście produktów tradycyjnych w Polsce. Są wśród nich takie regionalne przysmaki jak zalewajka świętokrzyska, dzionie rakowskie, prazoki, chmielnicka gęś pieczona, placek spod kamienia czy kugiel z Czermna.  Na listę wpisywane są wyroby stanowiące element dziedzictwa kulturowego regionu, które wytwarzane są tradycyjnymi metodami wykorzystywanymi co najmniej od 25 lat. W całym kraju zarejestrowanych jest już ponad 1200 produktów tradycyjnych, co oznacza wzrost o ponad 17% w porównaniu z 2013 r. Raz w roku takie artykuły są prezentowane w Warszawie podczas Targów Regionalia, gdzie można w jednym miejscu spróbować najlepszych specjałów z różnych regionów Polski i innych państw. Tegoroczna edycja odbędzie się w dniach 4-6 kwietnia w Centrum Targowo-Kongresowym MT Polska.- Zdrowe, regionalne wyroby cieszą się rosnącą popularnością w naszym kraju. Coraz chętniej bowiem Polacy sięgają po lokalne produkty, doceniając ich unikatowe właściwości i wysoką jakość. W efekcie, jak widać po liście tradycyjnych artykułów, tego typu wyrobów przybywa. Tylko w Świętokrzyskiem w ciągu 12 miesięcy liczba tradycyjnych specjałów wzrosła o 14%. W ubiegłym roku na Targach Regionalia gościliśmy ponad 200 wystawców z różnych części Polski. Nie zabrakło też przedstawicieli z województwa świętokrzyskiego. Wśród osób z branży i 25 tys. warszawiaków, którzy uczestniczyli w wydarzeniu, mogli oni prezentować walory swoich produktów promując przy okazji bogactwo kulinarne regionów – zauważa Bartosz Sosnowski, prezes zarządu Międzynarodowych Targów Polska, organizatora Targów Regionalia.

Regiony z tradycją
W Świętokrzyskiem na listę produktów tradycyjnych w Polsce wpisanych jest obecnie 66 wyrobów. Tym samym województwo to plasuje się mniej więcej po środku stawki pod względem liczby tego typu specjałów. Prym wiodą natomiast cztery sąsiadujące ze Świętokrzyskiem regiony. Wyroby z województw: małopolskiego, podkarpackiego i śląskiego stanowią bowiem aż 42% wszystkich artykułów wpisanych na listę. Zupełnie inaczej sytuacja przedstawia się w północnej części kraju. Województwa warmińsko-mazurskie i zachodnio-pomorskie, z 25 produktami każde, plasują się w ostatniej trójce pod względem liczby tradycyjnych wyrobów. Na północy wyróżnia się jedynie pomorskie, z którego na listę wpisanych zostało aż 136 artykułów. Najmniej tego typu specjałów (24) znajduje się z kolei w Lubuskiem. Listę tradycyjnych produktów prowadzi Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi wraz z marszałkami województw. Są wśród nich wyroby mleczne, mięsne, piekarnicze i cukiernicze, warzywa i owoce, a także miody czy gotowe potrawy.

- Obok tradycji na Targach Regionalia w tym roku szczególnie silnie chcemy promować ekologię. Będzie to okazja, by lepiej poznać różnice między tego typu wyrobami. Nie każdy bowiem zdaje sobie sprawę, że produkt ekologiczny nie znaczy to samo co tradycyjny. W wyrobach eko kluczem są ekologiczne metody produkcji. Do ich wytwarzania nie stosuje się chemii, ale tylko naturalne środki. W drugiej kategorii, jak sama nazwa wskazuje, pierwsze skrzypce grają tradycyjne metody wykorzystywane do produkcji oraz tradycyjny skład – tłumaczy Bartosz Sosnowski.

Tradycja z ekologią
Przez trzy dni Targów Regionalia producenci i dystrybutorzy produktów eko i tradycyjnych zaprezentują szeroką ofertę artykułów naturalnych, organicznych, miodów i wyrobów mleczarskich, a także win czy browarów regionalnych.  Nie zabraknie też propozycji artykułów rzemieślniczych, z drewna, ale też ręcznie robionej biżuterii, mody inspirowanej folklorem oraz naturalnych kosmetyków. Targom towarzyszyć będą rozmaite atrakcje, w tym smakowite degustacje lokalnych specjałów, pokazy gotowania i konkursy. Wydarzenie odbędzie się w Centrum MT Polska przy ul. Marsa 56c w Warszawie. Równolegle organizowane będą Targi Agroturystyka promujące zalety wypoczynku na łonie natury. W ramach tego wydarzenia swoje oferty zaprezentują gospodarstwa ekologiczne i agroturystyczne, jak też kwatery prywatne i pokoje gościnne. Po raz kolejny w sąsiadującej hali odbędą się również Targi LATO.

Targi Regionalia organizowane są we współpracy ze znakomitymi patronami. Patronat honorowy nad tegoroczną edycją objęli: Stanisław Kalemba, Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Adam Struzik, Marszałek Województwa Mazowieckiego i Polska Izba Produktu Regionalnego i Lokalnego.


Więcej informacji dostępnych jest na stronie www.targiregionalia.pl.


Komentarze

Error connecting to mysql